KARTUŞ DOLUM

 ANTALYA TONER KARTUŞ DOLUM MERKEZİ 
İnkjet yazıcı kartuşlarınızı son teknoloji sınıfının en iyisi tam otomatik güçlü vakum ve hassas seviye ayarlayıcı iğnelerle donatılmış makinelerimizle % 100 garantili olarak yapıyoruz. 
 ANTALYA TONER KARTUŞ DOLUM MERKEZİ

Kartuş Dolumu Nedir?
Bilinenin aksine, kullanmakta olduğumuz mürekkep püskürtmeli yazıcıların kartuş hazneleri boşaldığında, yani kartuş bittiğinde eski kartuşu atıp, yenisini satın almak zorunda değilsiniz. Üretici firmalar ticari kaygılarla aksini iddia etse de, yazıcınızın kartuşu ehil ellerde orjinali kalitesinde doldurulabilir ve tekrar tekrar kullanılabilir.

Kartuş dolumunda önyargıların oluşmasına neden olan iki faktörden birisi, üretici firmaların orjinal kartuş satmak amacıyla tüketiciyi yanlış yönlendirmeleri, ikincisi de konu üzerine hiçbir bilgisi ve deneyimi olmayan korsan dolumcuların yaptıkları, sonu çoğunlukla hüsranla sona eren yanlış uygulamalardır.

Kullanmakta olduğumuz kartuş mürekkeplerinin kimyaları her marka ve model için farklıdır. Bu farklılıklar gözetilerek, gerekli olan ekipman ve profesyonelce yapılırsa gönül rahatlığı ile biten kartuşunuza dolum yapmak tercih edilebilir.

Tek işi "Kartuş" olan GR Matbaada elektronik aksamları zarar görmeden kartuşlarınızı 3-4 kere dolum yaptırabilir, hatta kullanılamaz kartuşlar için yenileme işlemi yaptırabilirsiniz.

1- RENK TONLARI
Yazıcılar CMYK sistemine göre çalışırlar. CMYK kısaltması, İngilizce Cyan, Magenta, Yellow ve blacK kelimelerinden oluşmuştur. Bizler bunu Mavi, Kırmızı, Sarı ve Siyah olarak ifade ediyoruz ama aslında Türkçe'deki tam karşılığı, Cam göbeği, Eflatun, Sarı ve Siyahtır. Mürekkeplerin tonları da aynen bu şekilde olmalıdır. Mürekkeplerde en zor tutturulan renk tonu eflatundur. Eflatun rengi bir fotoğraf çıktısındaki kırmızı tonların ana kaynağıdır.
Eflatun renginin doğru tonda olduğunu anlamanın en kolay yolu, o mürekkep ile Türk Bayrağı'nın fotoğrafını yazdırmaktır. Şayet bayrak kırmızısı tam renginde ise mürekkepleriniz iyidir diyebiliriz.
Ancak renk tonları çok iyi olan mürekkepleri kaliteli olarak nitelememiz kesinlikle yanlış olur. Diğer hususları da inceleyiniz.

2- KİMYASAL YAPISI
Bir mürekkep kartuşuna mürekkep kıvamında akıcı, partikül büyüklüğü aynı olan her sıvıyı doldurabilir ve kağıt üzerine yazdırabilirsiniz! Örneğin, çini mürekkebini bile kullanabilirsiniz. Tabiki kartuşunuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, kendi mürekkebi haricinde bir sıvı kesinlikle doldurmamalısınız. Neden mi?

Çünkü;
- Kartuşların büyük çoğunluğunda, sıvıyı tutma özelliği yüksek olan, sık gözenekli süngerler kullanılmaktadır. Bu süngerler mürekkebi, ateşleme odasına çok ağır iletirler. Eğer sünger olmazsa, yahut sünger özelliğini yitirirse, mürekkep, püskürteçlerden damlaya damlaya bitecektir. Yada püskürteçlerin önünde damlacık olarak kalacak ve mürekkebin püskürtülmesine engel olacaktır.

Piyasada satılan ucuz mürekkeplerin kimyasal yapısı, kısa sürede süngerlerin yapısını bozmakta ve katılaştırmaktadır. Katılaşan, yüzeyine atık madde biriken sünger görevini yerine getiremez. Sırf süngerin bozulması yüzünden çok iyi çalışan kartuşunuzu çöpe atmak zorunda kalırsınız.

- Kartuşların ateşleme odaları mikroskobik boyutlardadır. Ortalama bir püskürtecin boyutu 2 pikolitre'dir. Bu kadar küçük bir alanda oluşacak en ufak bir kirlilik o püskürtecin çalışmasını engeller. Mürekkebin püskürtülmesi esnasında oluşan manyetik patlama sonrasında, geride hiç bir mürekkep artığı kalmamalıdır. Patlama esnasında açığa çıkan yaklaşık 40000°C ısıda mürekkep tamamen buharlaşır ve ardından tekrar yoğunlaşır. Saniyenin milyonda biri gibi bir zamanda tekrar eden bu işlemler için, gerçekten teknoloji harikası mürekkeplere ihtiyaç vardır.

KÖTÜ MÜREKKEBİN ZARARLARI
Orijinal bir kartuşa ilk dolum yaptığınızda, kullandığınız mürekkep piyasanın en kötüsü bile olsa iyi sonuçlar alabilirsiniz. Olumsuzlukları ancak, kartuşu kullandıkça göreceksiniz.
1- Zamanla çıktılarınızda yatay çizgiler oluşmaya başlar. Püskürteçler pigment parçalarıyla yada kullanılan diğer kimyasallar ile tıkanır.
2- Yüksek ısıda çalışan kartuşun ateşleme odalarını soğutan mürekkeptir. Tıkalı bir püskürteçten mürekkep akışı olmayacağı için aşırı ısınma gerçekleşir ve bir süre sonra o püskürteç çalışmayacak şekilde yanabilir. Bir püskürtecin yanması, elektronik devrenin kesilmesine sebep olacağından, yazıcınız o kartuşu kesinlikle tanımayacaktır.
3- Kötü mürekkep süngerlerin yapısını bozar. Süngerin yapısı bozulduğunda her dolumda, kartuşun alacağı mürekkep miktarı azalır, kartuşun kapasitesi düşer. Çünkü süngerin emiciliği kaybolmaya başlamıştır. Sünger yapısının bozulmasının en kötü sonucu, süngerin mürekkebi tutamamasından dolayı, kartuşun akıtmasıdır.

SONUÇ 
Sirketimizde kaliteli mürekkep kullanarak aynı kartuşa en az 4 defa dolum yapabileceğinizi hatta bazı marka/model kartuşlarda 20'nin de üzerine çıkabileceğinizi bilmelisiniz.